Posts Tagged ‘tirana’

Tirana, kthesa nis në miqësoren me Vllazninë

Sunday, September 5th, 2010

Në miqësoren e luksit të luajtur dje në “Selman Stërmasi” bardheblutë kanë fituar 2 0 ndaj kuqebluve

Tirana – Vllaznia 2-0
Shënues: Pejiç 13′, Tushe 88′

Tirana: Lika, Sina, Silagails, Osmani, Dushku, Gvozdenoviç, Babaj, Karabeci, Zizoviç, Plaku, Pejiç. Trajner: S.Starova. (U aktivizuan: Shinik, Taku, Abazaj, Tushe, Hajdari, Metani, Hallaçi, Malindi).
Vllaznia: Vujdanoviç, Smajli, Rajoviç, Belisha, Kaçi, Jasiç, Djepaxhia, Kukaj, Jumiç, Kraja, Sinani. Trajner: M.Radonjiç (U aktivizuan: Grima, Nimani, Tafa, Danaj, Jovanoviç, Shtubina, Hasani).
Gjyqtarë: E.Dyrmishi, F.Maçi, J.Kruja (Tiranë)
Kartonë të verdhë: Babaj, Gvozdenoviç, Hallaçi, Rajoviç, Djepaxhia

Tirana ka mundur një rivale të drejtpërdrejtë në luftën për titull dhe një prej skuadrave me traditë në kampionatin shqiptar, Vllazninë, në miqësoren e luksit që është zhvillar dje pasdite në stadiumin “Selman Stërmasi”. Të parët që kaluan në avantazh kanë qenë bardheblutë që shënuan me sulmuesin shtatlartë Pero Pejiç pas një pasimi të saktë nga Karabeci. Ndërkohë që fitoren e bardhebluve e vulosi i riu Gerald Tushe, dy minuta para se të mbyllej sfida. I futur në fushë në pjesën e dytë, topin e goditur nga Hajdari, që është përplasur në shtyllë Tusha, që e ka ndjekur aksionin, e ka dërguar në rrjetë. Të dy trajnerët, Starova dhe kolegu i tij malazez Radonjiç, kishin mungesa në përbërjet e tyre, megjithatë janë munduar të aktivizojnë lojtarët e tyre më të mirë.

Testi i djeshëm u ka shërbyer të dy ekipeve për të parë gjendjen në prag të javës së tretë të superligës. Ajo që duhet theksuar është fakti se skuadra e Tiranës ka filluar që të japë “shenja jete”, pas dy javëve jobindëse kampionati dhe këtë e ka treguar në sfidën e djeshme, që edhe pse ka qenë një miqësore, në fushë, sidomos në pjesën e parë, është parë një Tiranë ndryshe nga dy javët e shkuara të kampionatit. Nga katër blerjet e fundit në radhët e bardhebluve, dje kanë luajtur vetëm serbi Gvozdenoviç në krahun e majtë dhe boshnjaku Zizoviç, dy lojtarë shumë të mirë që kanë treguar se janë të nevojshëm për Tiranën këtë sezon. Dyshja ballkanase dje ka dhuruar spektakël, sidomos Zizoviçi, cili është një lojtar me klas dhe ardhja e tij duket se ka mbyllur boshllëqet në mesin e fushës.

Ndërkohë, skuadra e Vllaznisë që këtë sezon u ka dhënë shumë përparësi elementit të ri, dje ka luajtur si e barabartë me Tiranën. Madje në momente të veçanta, në pjesën e dytë, është shfaqur edhe më superiore se kundërshtari, sidomos në goditjet nga distanca, ku kanë spikatur shtylla e Nimanit dhe traversa e të riut Hasani. Ndryshe nga fragmenti i parë, në pjesën e dytë të dy trajnerët aktivizuan të gjithë lojtarët që patën në dispozicion për të parë formën e tyre. Kjo me Vllazninë ishte miqësorje e dytë që u fitua nga bardheblutë, pas asaj me Kamzën me rezultatin 1 0 një javë më parë. Tashmë trajneri Sulejman Starova do të përqendrohet te ndeshja e radhës në kampionat me Bylisin, që do të luhet fundjavën e ardhshme në “Qemal Stafa”, ndërsa Vllaznia do të presë Laçin në “Loro Boriçi”.

Starova, i kënaqur nga skuadra dhe rezultati
Në fund të ndeshjes, trajneri i skuadrës së Tiranës, Sulejman Starova, ka mbetur i kënaqur me skuadrën e tij, që duket se po u rikthehet lojërave të bukura. “Jam i kënaqur nga loja e skuadrës sime dhe nga fitorja. Ishte një ndeshje miqësore, megjithatë fitorja në bën shumë mirë për anën morale, pasi futemi akoma më optimistë në javën e tretë të kampionatit. Pjesa e parë ishte e mirë, në pjesën e dytë, për shkak të shumë ndërrimeve të bëra, ra niveli i lojës, çka është normale. Tashmë do të fillojmë që të mendojmë për ndeshjen e radhës në kampionat me Bylisin,” tha në fund të miqësores së djeshme trajneri i ekipit të Tiranës, Sulejman Starova.

Radonjiç irritohet me gjyqtarin
Në minutën e 80 të ndeshjes, gjatë një faulli të Sinës ndaj Jovanoviçit, që nuk u akordua nga gjyqtari i ndeshjes, Dyrmishi, trajneri i shkodranëve, Radonjiç, nuk i ka përmbajtur nervat. Ai ka vërvitur shishen e ujit që ka pasur aty pranë, e cila nga pankina ka përfunduar në fushë. Kjo ka shkaktuar edhe pakënaqësi te tifozët e ekipit të Tiranës, që nuk e kanë kapërdirë mirë gjestin e pankinës shkodrane.

/sportishqiptar/

separator

Laçi i rrëmben Tiranës sulmuesin Hysa

Tuesday, August 24th, 2010

Tiranasi Vilfor Hysa do të luajë me kurbinasit që këtë javë ndaj Shkumbinit

Ekipi kurbinas bën blerjen më të rëndësishme të sezonit. Ka qenë pikërisht presidenti i këtij klubi, Pashk Laska, i cili ka kryer goditjen në çastet e fundit të mbylljes së merkatos, duke gjetur akordin me sulmuesin kryeqytetas dhe Vilfor Hysa ka lanë Tiranën për të luajtur në Laç. “Hysa ka qenë në planet tona, por përderisa nuk kisha një akord me të, kisha vendosur të mos deklaroja asgjë.

ktualisht është arritur akordi me sulmuesin dhe është kryer edhe federimi i tij me ekipin e Laçit. Sigurisht, ardhja e tij bën që përfundimisht vija e sulmit të jetë e kompletuar, pas ardhjes edhe të Vangjel Miles. Së bashku me trajnerin Stavri Nica, mendoj se kemi arritur të ndërtojmë një ekip akoma më të fortë se vitin e kaluar dhe jemi të bindur që suksesi nuk do të mungojë këtë sezon.

Debutimi i Hysës mendohet të bëhet që në takimin e Laçit me Shkumbinin, pasi ai ka qenë në stërvitje vazhdimisht me Tiranën dhe, sipas trajnerit, është në kondicionin e duhur fizik për të luajtur. Firmosja e Hysës me ekipin e Laçit mendoj se i ka zgjidhur përfundimisht problemet në repartin e sulmit, që jam i sigurt që do jetë një nga dyshet më të mira të kampionatit së bashku me Milen,” – ka pohuar presidenti Laska.

Mbërritja e Hysës është mirëpritur edhe nga sportdashësit kurbinas, të cilët me të marrë lajmin, kanë ndjekur nga afër ekipin e tyre gjatë stërvitjes së zhvilluar nga ana e Stavri Nicës. Pas analizave mjekësore, Hysa nuk ka vonuar shumë, duke u futur në stërvitje me lojtarët titullarë. “Kurrë nuk e kam vënë në pikëpyetje ngritjen e ekipit, madje edhe pas përjashtimeve të disa futbollistëve për mosimpenjim sa duhet me Laçin.

Por ajo që këtë vit më bën të jem më optimist, është fakti që lojtarët që kanë nënshkruar me ekipin e Laçit janë akoma më të mirë dhe me ta ekipi ynë nuk do të jetë një surprizë e kamionatit shqiptar, siç e quajtën vjet, por një ekip i kompletuar, që do të kërkojë përsëritjen e suksesit, pse jo një ngjitje ndër ekipet më të mira të vendit tonë,” – përfundon presidenti i Laçit, Pashk Laska.

/sportishqiptar/

separator

Starova: Për Tiranën nuk ka kundërshtarë të lehtë

Saturday, August 21st, 2010

Trajneri Sulejman Starova u bën thirrje të tijve që të mos e marrin lehtë ndaj verdhebluve

Në prag të sfidës me Elbasanin, që do të zhvillohet ditën e diel, trajneri i bardhebluve, Sulejman Starova, u kërkon lojtarëve të tij që të japin maksimumin. Sipas “Bobit”, Elbasani, edhe pse këtë sezon është rikthyer në kategorinë e më të mirëve të futbollit shqiptar, ka traditë dhe mbetet për t’u respektuar. Para mediave, në prag të përballjes së javës së parë të kampionatit, trajneri i bardhebluve, tha: “Për ne po nis një kampionat i gjatë dhe i vështirë.

Shorti në javën e parë na ka vënë përballë Elbasanin, që e konsideroj një ekip të fortë dhe me traditë të madhe në futbollin shqiptar. Synimi ynë do të jetë që të bëjmë maksimumin dhe të realizojmë objektivin që kemi, sepse në sfidat e para ka pasur edhe surpriza të pakëndshme, por ne duhet t’i shmangim me çdo kusht. Tirana në kampionat do të futet për të synuar trofe. Pavarësisht gjendjes që kemi kaluar, situata po vjen duke u përmirësuar, – pohoi trajneri Sulejman Starova.

Kur e pyesim “Bobin” se kush është “arma” më e fortë e kundërshtarit, ai përgjigjet me humor: “E thashë edhe më sipër, Elbasani ka traditën, por ka edhe një tifozeri të zjarrtë. Ne do të shkojmë atje për të bërë lojën tonë, skuadra është konsoliduar dhe kemi arritur të ndërtojmë një 11-she me lojtarët që kemi pasur në dispozicion.

Nuk presim ndonjë futbollist tjetër, edhe pse janë përfolur shumë emra ditët e fundit, me këtë kontigjent do të luajmë ndaj verdhebluve.” Edhe pse te bardheblutë ka nisur nënshkrimi i kontratave, pjesë dërrmuese e titullarëve ende nuk kanë fimrosur. Megjithatë, sipas trajnerit Starova, ky është një problem që po merr zgjidhje si nga shefi i klubit, Dimraj, ashtu edhe nga presidenti Refik Halili.

“Mua nuk më takon të flas për kontratat, sepse me to merrte tjetërkush, është shefi i klubit dhe presidenti. Unë përgjigjem për anën teknike të skuadrës. Por me sa jam informuar, çdo gjë po ecën më së miri dhe besoj se para ndeshjes në Elbasan kjo çështje do të jetë zgjidhur përfundimisht në ekipin tonë.”

/sportishqiptar/

separator

Silagails: Te Tirana, për t’u bërë i famshëm

Thursday, August 19th, 2010

Mbrojtësi letonez i bardhebluve, Artur Silagails, nga dita në ditë po kthehet në personazh në radhët e skuadrës së Tiranës. Ai iu bashkua kryeqytetasve në ditët e para të fazës përgatitore që u zhvillua në Pukë dhe erdhi me sugjerimin e Ervin Bulkut. Madje “Uku” doli garant për aftësitë e lojtarit dhe ia propozoi trajnerit Starova që ta përfshinte në planet e veta. U bënë afro 3 javë që shtatlarti Silagails është kontigjent i 24 herë kampionëve dhe deri më tani ai flet me përshtypjet më të mira për Tiranën, shokët e skuadrës dhe në veçanti miqësinë me shqiptarët. Por nuk mund t’i kalonte pa e vënë re edhe bukuria e vajzave shqiptare, për të cilat thotë se janë shumë të mira. “Kam ardhur në Shqipëri për t’u bërë i famshëm, aq më tepër që do të luaj në radhët e skuadrës më të mirë të kampionatit shqiptar që ka fituar shumë trofe, por ka edhe traditë. E di që do të jetë e vështirë, pasi në mbrojtje ku unë luaj ka shumë konkurrencë, aq më tepër që në gjirin e ekipit ka edhe lojtarë të kombëtares. Megjithatë, në asnjë vend nuk është fushë me lule dhe mua nuk më tremb konkurrenca. Këtu kam gjetur një skuadër me ambicie, por edhe një staf që punon shumë mirë jo vetëm fizikisht, por edhe teknikisht. Jam i bindur që nuk do të më mungojë asgjë në këtë drejtim,”- pohoi fillimisht mbrojtësi letonez, Silagails. Por të bën përshtypje fakti se letonezi është tepër popullor jo vetëm në stërvitje, por edhe në kafe kur del me shokët e skuadrës. Siç na thotë ai, nuk është thjesht rastësi, por i pëlqen miqësia me shqiptarët: “Këtu kam gjetur një mjedis shumë të mirë, më pëlqejnë shqiptarët, miqësia ime e ka zanafillën me Ervin Bulkun, ish-lojtarin e Tiranës dhe të kombëtares, është një djalë shumë i mirë si brenda edhe jashtë fushe. Kështu që edhe kohën e lirë e kaloj shumë mirë këtu në Tiranë. Dal për kafe, por frekuentoj edhe internetin. Por ajo që më ka bërë më shumë përshtypje është bukuria e vajzave shqiptare. Janë shumë tërheqëse, – u shpreh me humor 23-vjeçari Artur Silagails. Tirana në javën e parë të garës do të jetë mysafire në Elbasan, aty ku do të shkojë për t’i bërë një nisje dinjitoze garës. Kur e pyesim Silagailsin për kampionatin që po troket, ai thotë: “Nuk i njoh ende ekipet shqiptare, megjithatë nuk duhet të nënvlerësojmë asnjë kundërshtar. Shpresoj që ta kalojmë me sukses ndeshjen e parë.”

 

Te bardheblutë nis nënshkrimi i kontratave

Letonezi Artur Silagails duket se është i pari lojtar që është bërë zyrtarisht pjesë e skuadrës së Tiranës. Dje, në prani të noterit, ai ka nënshkruar me shefin e klubit, Dimraj, ndërkohë që në kontratat e reja do të jetë edhe firma e presidentit Refik Halili, firma e të cilit me sa duket do të hidhet sot.

 

Asnjë i federuar deri më tani

Drejtuesit bardheblu janë paksa të vonuar me procedurat e federimit të lojtarëve, edhe pse është bërë e modës që në kampionatin tonë federohen lojtarë edhe 24 orë para ndeshjes së parë. Nga sa bëhet e ditur nga burime pranë klubit, deri më tani nuk ka asnjë lojtar të federuar, edhe pse të dielën luhet java e parë.

 

Elbasani-Tirana luhet të dielën

Edhe pse ishte parashikuar që të zhvillohej ditën e shtunë, takimi mes Elbasanit dhe Tiranës bëhet e ditur se është shtyrë për një ditë. Kështu, përballja mes bardhebluve dhe verdhebluve do të zhvillohet ditën e diel në stadiumin “Ruzhdi Bizhuta”, në orën 17:30, një sfidë që ia vlen për t’u ndjekur.

 

/sportishqiptar/

separator

Dimraj: Tirana, thuajse gati të hyjë në garë

Wednesday, August 11th, 2010

Bardheblutë do të jenë aktivë në merkato deri në orët e fundit të mbylljes së tregut

Bardheblutë, pas fazës përgatitore një javore në qytetin e Pukës, po vijojnë si normalisht përgatitjet në kompleksin “Skënder Halili”. Trajneri i Tiranës, Sulejman Starova, në prag të startit të sezonit të ri futbollistik, ka konfirmuar grupin, por pret edhe ndonjë prurje cilësore, ku preferencat kryesore të “Bobit” janë Bulku, Lika dhe rikthimi i Sebino Plakut. Por ajo që bie në sy deri më tani te bardheblutë, ndryshe nga vitet e tjera, është zhvillimi i një merkato pa bujë të madhe ashtu si sezonet e kaluara, apo ndryshe siç e ka traditë Tirana.

Deri më tani, me përjashtim të blerjes së portierit Ilion Lika, por edhe sulmuesit Pero Pejiç, lojtarët e tjerë kanë ardhur nga ekipe të dorës së dytë të superiores, por edhe nga kategoria e parë. Gjithsesi, ardhjet e fundit, trajneri Starova i ka quajtur të suksesshme, ndërkohë që kur e pyesim shefin e klubit, Rauf Dimraj, se a është gati kjo Tiranë për sezonin e ri ai përgjigjet: “Lojtarët janë stërvitur mirë, ngarkesat kanë qenë të plota dhe janë përballuar nga ana e tyre.

Besoj se edhe me këtë grup apo me ndonjë përforcim tjetër që mund të ketë në ditët në vazhdim Tirana do të jetë e aftë të rivalizojë dhe të përballojë garën. Përveç ardhjeve kemi ruajtur edhe një “bosht” lojtarësh nga skuadra e sezonit të kaluar që do të na shërbejnë për kampionatin e gjatë që kemi përpara,” – pohoi fillimisht shefi i klubit të Tiranës, njëkohësisht edhe përgatitësi atletik, Rauf Dimraj.

I pyetur për letonezin Artur Silagails, i cili iu bashku bardhebluve në Pukë, lojtari në fjalë pëlqehet shumë nga shefi i klubit. Ndërkohë që vetëm dy ditë më parë trajneri Starova kishte folur me nota pozitive për Silagailsin, duke e quajtur një lojtar të domosdoshëm: “Mbrojtësi Silagails më ka lënë mbresa me paraqitjen e tij në stërvitje, por edhe në ndeshjet miqësore.

Megjithatë, ne si staf së bashku me presidentin dhe trajnerin do të arsyetojmë dhe do të vendosim nëse do të jetë pjesë e skuadrës për sezonin e ri apo jo duke parë jo vetëm paraqitjen e tij në fushë, por edhe diferencat me pjesën tjetër të lojtarëve”, -theksoi ndër të tjera shefi i klubit të Tiranës, Rauf Dimraj.

Julian Ahmataj, “haxhipishmani” i radhës

Te Tirana, krahas afrimeve, po largohen edhe titullarët. Rasti më i fundit është ai i mesfushorit të majtë, Julian Ahmataj, i cili me sa duket nuk ka gjetur dot akordin me drejtuesit bardheblu dhe është larguar drejt Flamurtarit, ku dje ka bërë edhe prezantimin si lojtar i kuqezinjve. Këtë e ka konfirmuar për “Sportin shqiptar” edhe Ardi Behari, pjesëtar i stafit të ekipit të Flamurtarit: “Po, është e vërtetë që me Julian Ahmatajn i kemi mbyllur punët me 99%, madje ai sot (dje) ka bërë edhe prezantimin si lojtar i skuadrës sonë.

Ahmataj është një futbollist cilësor dhe me eksperiencë që i shtohet kontigjentit të blerjeve që ka bërë skuadra jonë dhe presidenca deri më tani për ndërtimin e një ekipi të fortë dhe me ambicie këtë sezon,” – theksoi dje Ardi Behari. Pas Mukës, Devollit, Abrahamit, Muzakës, Abilaliajt, Bicit, Sefës dhe Korunovskit, Julian Ahmataj është një tjetër titullar që u lë shëndenë kryeqytetasve.

Bardheblutë, të pamposhtur në miqësore
Miqësorja mes Tiranës dhe Laçit edhe pse ishte planifikuar për t’u zhvilluar në stadiumin e krubinasve, është luajtur në “Skënder Halili”. Trajneri i Tiranës, Starova, ka aktivizuar këtë 11-she: Nallbani, Sina, Dushku, Metani, Hysa, Lilaj, Karabeci, Hoxha, Hallaçi, Malindi, Pejiç. Serinë e golave e hapi Kastrati i Laçit. Më pas ka barazuar Tirana me anë të Hysës. Pas mesfushorit Hysa ka qenë radha e Lilajt që të shënojë golin e dytë për bardheblutë. Trajneri Starova ka aktivizuar edhe Likën, Kukën, Sorrën, Hajdarin, Tushen, Abazajn. Ndërkohë, edhe homologu i tij laçian, Nica, ka aktivizuar të gjithë lojtarët që ka pasur në dispozicion.

/sportishqiptar/

separator

Kosovari Shpëtim Babaj kërkon “strehë” te Tirana

Wednesday, August 11th, 2010

Mesfushori kosovar Shpëtim Babaj dje pasdite është vënë nën urdhrat e trajnerit Sulejman Starova
Dje pasdite, në ambientet e kompleksit “Skënder Halili” është parë edhe një fytyrë e re, që i ka shtangur sportdashësit bardheblu. Bëhet fjalë për ish-mesfushorin kosovar të Besës, që sezonin e kaluar u aktivizua te Gramozi, Shpëtim Babaj. Para se të startonte stërvitja, ai shoqërohej nga mesfushori i majtë i bardhebluve, Migel Metani, me të cilin kanë luajtur vjet te kolonjarët. Babaj, nga ato që pohoi vetë, ka ardhur te Tirana pas një bisede që ka pasur pak ditë më parë me presidentin Refik Halili, shefin e klubit Rauf Dimraj dhe, me sa duket, pëlqehet edhe nga vetë trajneri Sulejman Starova.

Babaj akoma nuk ka firmosur me bardheblutë, edhe pse dje ka zhvilluar seancën e parë stërvitore së bashku me pjesën tjetër të skuadrës. “Kam ardhur për të veshur fanellën e Tiranës, edhe pse zyrtarisht nuk jam bërë pjesë e kësaj skuadre. Kam biseduar me presidentin e ekipit, Refik Halili, si dhe me shefin e klubit, Rauf Dimraj, natyrisht duke pasur edhe miratimin e trajnerit të Tiranës, Sulejman Starova. Akoma nuk kam firmosur, por shpresoj që në ditët në vazhdim të bëhem zyrtarisht bardheblu,” – u shpreh Shpëtim Babaj.

Nuk është hera e parë që Babaj vjen te bardheblutë. Edhe verën që shkoi, kur Tiranën e drejtonte trajneri kroat Ilija Lonçareviç, ai erdhi dhe kërkoi të provonte fatin te kryeqytetasit, mirëpo akordi mes palëve nuk u arrit dhe avntura e tij te 24 herë kampionët zgjati vetëm 24 orë. Babaj, kësaj radhe vjen te Tirana për të mos u kthyer më andej nga ka ardhur. Eksperienca e tij në kampionatin shqiptar me ekipe si Besa, Elbasani dhe Gramozi, por edhe në atë kroat, kanë bërë që drejtuesit bardheblu të kërkojnë shërbimet e tij këtë sezon.

Krahas Babajt, te Tirana deri më tani janë afruar edhe disa lojtarë të tjerë si përforcime, konkretisht: Lika, Shinik, Dushku, Silagails, Hallaçi, Gjondeda, Pejiç si dhe janë rikthyer të huazuarit Kuka, Metani dhe Malindi. Por në ditët në vijim, deri në mbylljen e merkatos, nuk përjashtohet mundësia që te kryeqytetasit të afrohen edhe lojtarë të tjerë, ku konkretisht bëhet fjalë për rikthimin e Plakut dhe të Bulkut, por edhe afrimin e Gilman Likës.

S’ka bojkot, lojtarët dalin në stërvitje

Si zakonisht, lojtarët bardheblu kanë vijuar stërvitjen dje pasdite në “Skënder Halili”. Binin në sy vetëm mungesat e Lilës, Dabullës dhe Sinës. Sikurse dihet, Andi Lila është përfshirë në radhët e kombëtares, ndërsa për Dabullën dhe Sinën, askush nuk të jepte ndonjë arsye. Ndërkohë, te bardheblutë Ahmataj dhe Shinik dje janë stërvitur të diferencuar.

Sot, miqësorja me Laçin

Sot pasdite, bardheblutë do të udhëtojnë drejt Laçit, aty ku edhe do të zhvillojnë miqësoren me ekipin kurbinas në stadiumin e këtyre të fundit. Sfida me laçjanët do të jetë edhe një test i mirë për të ardhurit e ditëve të fundit, por do t’i shërbejë trajnerit të Tiranës, Sulejman Starova, edhe për të krijuar një ide më të qartë rreth 11-shes që do të hedhë në fushën e lojës në javën e parë të superligës.

/sportishqiptar/

separator

Andi Lila: Tirana ka një “armë” më shumë, fanellën!

Monday, August 9th, 2010

Mbrojtësi i bardhebluve, Andi Lila shpreson të bëjë një tjetër paraqitje dinjitoze me kuqezinjtë

Krahas impenjimit me kombëtaren, Andi Lila flet edhe për situatën që po kalon skuadra e Tiranës. Tashmë ai e njeh mirë klimën te bardheblutë, pasi vjet mbylli sezonin e dytë si titullar te 24 herë kampionët. “Largimet pas kampionatit kanë krijuar boshllëqe në skuadër, megjithatë po të afrohen 2 apo 3 lojtarë cilësorë, ne nuk do të kemi frikë asnjë kundërshtar në kampionatin, që do të nisë pas dy javësh. Vë re se ky kampionat do të jetë më i fortë dhe më shumë cilësor se i vjetshmi, sepse janë forcuar disa ekipe si Flamurtari, Skënderbeu dhe Shkumbini.

Por ne nuk i kemi aspak frikë rrethet. Sepse Tirana ka një “armë” shumë të fortë, që nuk e kanë ekipet e tjera, fanellën e cila mbi vete mbart plot 24 tituj. Kemi zhvilluar një fazë përgatitore në Pukë, që do të na vlejë shumë gjatë garës. Jo vetëm kaq, por atje na kanë pritur shumë mirë dhe jam habitur me emancipimin e popullit pukjan, mjaft të kulturuar dhe të pasionuar pas futbollit, të cilët vinin dhe na ndiqnin çdo ditë në stërvitje,” – pohoi fillimisht për “Sportin shqiptar” Andi Lila.
Dalëngadalë, Andi Lila po kthehet në protagonist edhe në ekipin kombëtar.

Trajneri kroat i përfaqësueses sonë, Jozip Kuzhe, po i beson gjithnjë e më tepër Lilës, madje në miqësoret e fundit me Malin e Zi dhe Andorrën ai është aktivizuar si shkatërrues, detyrë të cilën ka ditur ta bëjë mirë, madje ka marrë edhe përgëzimet e Kuzhes. Ndeshja me Uzbekistanin do të jetë një test i mirë për Lilën, ashtu si dhe për një pjesë të madhe të lojtarëve kuqezinj që janë pa skuadër.

Në prononcimin për “Sportin shqiptar”, Andi Lila, në prag të miqësores me Uzbekistanin, që do të zhvillohet ditën e mërkurë në stadiumin “Niko Dovana” të qytetit të Durrësit, pohoi: “Me Uzbekistanin shpresoj që të luaj titullar, megjithatë kjo nuk varet vetëm nga unë, sepse është trajneri Kuzhe ai që e cakton formacionin. Aktualisht kam një formë shumë të mirë, pasi vij nga faza përgatitore që kam zhvilluar në Pukë me Tiranën.

Vërtet do të zhvillojmë një miqësore, por unë e konsideroj një ndeshje zyrtare sfidën e së mërkurës, pasi nga kjo përballje do të varet edhe e ardhmja ime. Këto takime testuese i vlejnë shumë ekipit kombëtar në të gjitha aspektet. Shpresoj që të vazhdojmë rrugën e fitoreve. Kam pasur oferta por dua që të luaj në një kampionat të njohur në Europë. Jam në kulmin e karrierës dhe dua të bëj hapa të matura për sa i përket zgjedhjes për skuadrën e së ardhmes sime. Pastaj në qoftë se do të qëndroj në Shqipëri, do të luaj për Tiranën,” – e përfundoi prononcimin e tij për “Sportin shqiptar”, Andi Lila.

Mesfushori shkodran i kuqezinjve sqaron pozicionin e tij
Lika: Pas një jave vendos të ardhmen

Mesfushori shkodran Gilman Lika, edhe pse është folur shumë kohët e fundit në media se ka oferta nga skuadra të ndryshme të superligës sonë, ku në plan të parë është Tirana, ka dëshirë që të të mos kthehet kaq shpejt në Shqipëri. Gjatë një bisede që patëm dje me të, për “Sportin shqiptar”, shtatlarti shkodran Lika pohoi: “Pas një jave do të vendos të ardhmen time se ku do të luaj, në Europë apo do të rikthehem në Shqipëri.

Dëshira e madhe është që të luaj në Europë. Nuk më kanë munguar ofertat edhe nga Turqia ditët e fundit, megjithatë deri më tani nuk ka asgjë konkrete. Kam pasur bisedime para disa ditësh me presidentin e Tiranës, Refik Halili, por vetëm kaq. Do të takohemi sërish nga afër dhe do të flasim më konkretisht,” – pohoi mesfushori i kuqezinjve Gilman Lika, i cili shpreson që të luajë titullar të mërkurën ndaj Uzbekistanit.

Fundjava, relaks i plotë

Bardheblutë, pas një faze të lodhshme njëjavore në qytetin e Pukës, dje kanë bërë pushim absolut. Ngarkesat tashmë do të vijnë në ulje dhe stafi ka menduar që dje t’i linte pushim absolut lojtarët. Fundjava ka qenë një relaks i plotë për lojtarët e Tiranës. Pjesa më e madhe e tyre kanë preferuar që të shijojnë plazhin, ndërsa të tjerët pishinat.

Stërvitja nis me mungesa

Në seancën e sotme stërvitore, që do të zhvillohet në kompleksin “Skënder Halili”, trajneri Starova nuk do të ketë me pjesën tjetër të grupit tre lojtarë. Bëhet fjalë për mbrojtësin Andi Lila, i grumbulluar me kombëtaren, serbin Shinik dhe mesfushorin Ahmataj, i cili po rikuperohet dhe do të vazhdojë të stërvitet i diferencuar.

Sulmi, ende larg golit

Sulmuesit e skuadrës së Tiranës, Pero Pejiç, Enco Malindi apo Vilfor Hysa, duken ende larg golit, edhe pse gara do afro dy javë që të startojë. Kjo është vënë re edhe në dy miqësoret që bardheblutë kanë zhvilluar brenda një jave me Tërbunin dhe Besëlidhjen. Me Tërbunin ka shënuar mbrojtësi Andi Lila, ndërsa me Besëlidhjen mesfushori-sulmues Blerti Hajdari.

Për Silagailsin vendoset pas Besës

Te bardheblutë vazhdon të testohet letonezi Arturs Silagails, i cili iu bashkua skuadrës në Pukë. Stafi ende nuk ka vendosur për të, edhe pse në dy miqësoret me Besëlidhjen dhe Tërbunin ka luajtur si titullar. Me sa duket, trajneri Starova ka vendosur që ta shohë pas miqësores me Besën, që do të luhet të mërkurën, nisur edhe nga niveli i kundërshtarit.

/sportishqiptar/

separator

Hallaçi: Titullin e shijoj te Tirana

Friday, August 6th, 2010

Ish-lojtari i “demave të kuq” Rraman Hallaçi nuk i trembet konkurrencës te bardheblutë

Rrahman Hallaçi ka vetëm tri ditë që është vënë nën urdhrat e trajnerit Sulejman Starova në përgatitoren e Pukës, megjithatë ka filluar që të flasë si bardheblu. Ish-lojtari i Partizanit, Elbasanit dhe Vllaznisë, edhe pse ka afro tetë vite që luan në superiore, ende nuk e ka shijuar titullin kampion. Duket se rolin e “shkesit” që ai të afrohej te bardheblutë, e ka bërë trajneri Starova, i cili i njeh mirë vlerat e lojtarit. Edhe pse mungon vetëm zyrtarizimi, vetë “Bobi” e ka konsideruar një lojtar me vlera Hallaçin.

Por ja çfarë thotë Rraman Hallaçi, në prononcimin për “Sportin shqiptar”: “Tirana është një skuadër e madhe, çdo futbollist që ka ardhur këtu ka fituar trofe dhe për këdo është një trampolinë e mirë jo vetëm për të luajtur jashtë vendit, por edhe për të arritur kombëtaren. Të them më drejtën, kam luajtur edhe në ekipe të njohura në superligë, si Partizani, Vllaznia apo Elbasani, dhe nuk e kam provuar ende shijen e të qenit lojtar kampion.

Te Tirana kam ardhur për të fituar titullin kampion. Kam tri ditë që jam bashkuar me skuadrën, por edhe para se të vija në Pukë jam stërvitur në mënyrë individuale. Kam pasur oferta, por siç e thashë edhe pak më sipër, kur bëhet fjalë për një ekip si Tirana nuk ia vlen të mendohesh dy herë.

Këtu kam gjetur ish-trajnerin që kam pasur te Partizani, Sulejman Starovën, me të cilin jam i bindur se këtë sezon do të kemi suksese.” Siç ka deklaruar një ditë më parë vetë trajneri Starova, te Tirana priten akoma të tjera përforcime cilësore, krahas lojtarëve aktualë. Edhe pse pritet që të ketë një dyndje futbollistësh para startit të sezonit te kryeqytetasit, Rraman Hallaçin nuk e tremb konkurrenca. “Unë e njoh pjesën më të madhe të lojtarëve që aktualisht janë pjesë e Tiranës.

Është e vërtetë që këtu në Pukë, ku po kryhet faza përgatitore, ka konkurrencë të madhe mes lojtarëve, por unë nuk i trembem aspak. Kudo ku kam luajtur unë e kam merituar dhe kam dhënë maksimumin tim. Kam afro një dekadë që luaj në superiore dhe e kam fituar eksperiencën e domosdoshme që të përfaqësoj denjësisht edhe fanellën e Tiranës në arritjen e synimeve që do të kemi sezonin e ardhshëm”, – e përfundoi prononcimin e tij për “Sportin shqiptar” përforcimi më i ri i bardhebluve, Rrahman Hallaçi.

Të mërkurën, miqësore me Besën

Pas miqësores që zhvilluan të mërkurën pasdite me Tërbunin në Pukë, trajneri Starova ka menduar edhe të tjera takime testuese. Por kësaj radhe 24 herë kampionët do të kërkojnë t’i masin forcat e tyre me një ekip të fortë. Siç ka konfirmuar “Bobi”, kundërshtari i radhës në miqësore i Tiranës do të jetë ekipi i Besës dhe sfida do të zhvillohet të mërkurën në Kavajë.

Të ardhurit, stërvitje individuale

Ndryshe nga pjesa e lojtarëve titullarë të ardhurit e fundit, Hallaçi dhe Gjondeda po punojnë me një program special të ideuar nga trajneri Starova dhe shefi Dimraj. Madje edhe mbrojtësi Dushku, por edhe lojtarët që janë aktivizuar me minutazh të shkurtuar në testin me pukjanët, kanë bërë stërvitje në stadiumin “Ismail Xhemali”.

Ahmataj dhe Karabeci, dëmtime të lehta

Dy nga lojtarët titullarë të skuadrës së Starovës, Julian Ahmataj dhe Erando Karabeci, kanë pësuar dëmtime të lehta, por që nuk rrezikojnë aspak. Kjo ka ardhur edhe nga ngarkesat e larta, duke pasur parasysh se faza përgatitore është në kulmin e vet. Gjithsesi, e rëndësishme është që asnjë prej lojtarëve nuk ka pësuar dëmtim të rëndë, madje e ka përballuar me sukses përgatitoren.

Luan Sengla plotëson stafin

Ndihmësi i Starovës në pankinën bardheblu, Luan Sengla, nuk udhëtoi me kontigjentin bardheblu të premten e kaluar drejt Pukës për arsye familjare dhe në vend të tij shkoi trajneri i U-19, Bedri Omuri. Ka disa ditë që “Lushku” është bashkuar me pjesën tjetër të stafit të ekipit kryeqytetas, duke qëndruar në krah të “Bobit”, Dimrajt dhe përgatitësit të portierëve, Astrit Nallbani.

/sportishqiptar/

separator

Miqësoret ngrohin trajnerin Shpëtim Duro

Friday, August 6th, 2010

Besa ka qenë e pathyeshme në ndeshjet e deritanishme, por këto janë vetëm teste

Para sfidës me Olimpiakosin Besa zhvilloi disa ndeshje miqësore dhe, jo vetëm i fitoi ato, por arriti disa tregues shumë të mirë. Kavajasit shënuan nëntë gola dhe pësuan vetëm një. E njëjta situatë duket edhe pas eliminimit nga Liga e Europës, kur në dy miqësore Besa ka shënuar 6 gola dhe nuk ka pësuar asnjë. Vërtet që kundështarët nuk janë emra të njohur, përveç Laçit dhe Bylisit, por gjithsesi këto teste tregojnë diçka nga forca e këtij grupi.

Pas miqësores së fundit me Laçin, të fituar pastër 4-0, trajneri Shpëtim Duro, në linjë telefonike nga Mavrova, e vlerësoi kështu paraqitjen e ekipit të tij: “Më vjen mirë që ekipi, para së gjithash, shënon pa vështirësi. Kuptohet që as Bylisi dhe as Laçi nuk janë të njëjtë me kontigjentin dhe vlerat tona, por më gëzon fakti që golat shpërndahen në sulm dhe në mesfushë.

Në të dyja ndeshjet e fundit kam eksperimentuar kryesisht në repartin e prapavijës, ku alternativat i kam të shumta. Loja e Semir Haxhibuliçit prapa më ka kënaqur, po ashtu edhe paraqitja e Bilal Velisë. Tani jam në vështirësi për të përcaktuar modulin dhe futbollistët e këtij reparti. Besa ka në grup edhe futbollistë të tillë si Aliju, Lazarevski dhe Hoxha, që gjithashtu kanë vlera. Sa për sulmin dhe mesfushën, ato janë të stabilizuara pothuajse.

Pavarësisht fitoreve, që sigurisht më gëzojnë, qëllimi i këtyre miqësoreve nuk mbetet rezultati, por ajo që citova më lart, harmonizimi dhe bindja ime se ku futbollistët mund të japin maksimumin.” Në miqësoren me Laçin ra në sy loja mjaft e mirë e treshes sulmuese Haxhibuliç-Cikalleshi-Dos Santos. Sokol Cikalleshi tregoi se po kthehet në një formë ideale, pas atij zhgënjimi të tij dhe gjithë ekipit ndaj grekëve të Olimpiakosit. Paraqitje të mirë bënë edhe të rinjtë Çelhaka e Shtini, të cilët po bindin se e meritojnë të jenë pjesë e Besës.

Sa për Dhëmbin, Poçin e Mihanin, tashmë dihen vlerat e tyre dhe pritet vetëm që ata të vihen në krye të ekipit. Gjykuar nga miqësoret e deritanishme, Besa vërtet ka krijuar një grup mjaft të mirë dhe ambicioz. Ashtu siç deklaron edhe trajneri Shpëtim Duro, të tri repartet janë më se të dubluara me lojtarë cilësorë. Vetëm në portë pritet të ketë një “luftë” të fortë mes tiranasit Bakaj dhe durrsakut Osmani. Ndoshta porta do të jetë, pse jo, pika ku Duro do të ketë përqendrimin maksimal, sepse tashmë nuk është Orges Shehi, që ishte 50% e ekipit. Besa kthehet nesër në Shqipëri dhe do të ndalojë në Elbasan për të zhvilluar miqësoren me ekipin vendës.

/sportishqiptar/

separator

Starova: Përgatitjet OK, duhen blerje cilësore

Thursday, August 5th, 2010

Sipas trajnerit Sulejman Starova, Tirana ka nevojë për të tjera përforcime për të synuar trofe

Kur kanë kaluar 6 ditë nga faza përgatitore që bardheblutë po zhvillojnë në qytetin e Pukës, trajneri Sulejman Starova i bën një analizë gjendjes së skuadrës. “Bobi” flet për përballimin e ngarkesave nga lojtarët e tij dhe ka mbetur i kënaqur në këtë aspekt.

Ardhjet e fundit Gjondeda dhe Hallaçi ai i konsideron lojtarë të nevojshëm dhe që shumë shpejt do ta thonë fjalën e tyre me fanellën e Tiranës. Megjithatë, Starova ende nuk ndihet rehat dhe sipas tij, Tirana për të qenë pretendente reale për t’i fituar të dy trofetë, ka ende nevojë për përforcime me lojtarë cilësorë.

“Jam i kënaqur me përgatitjen dhe atë çka ka treguar skuadra në 6 ditët e kaluara të fazës në Pukë, që aktualisht ka arritur kulmin e vet. Lojtarët i kanë përballuar ngarkesat, të cilat në ditët në vijim do të vijnë në ulje. Por unë ju them se nuk do të jetë ky grupi përfundimtar. Presim përforcime akoma më cilësore për të qenë dinjitozë në kampionat. Presim Ervin Bulkun dhe Sabino Plakun apo ndonjë lojtar tjetër të njohur, – pohoi fillimisht “Bobi” në prononcimin e dhënë për gazetën “Sportin shqiptar”.

Të ardhurit: Dy ditët e fundit me bardheblutë janë bashkuar në përgatitore edhe dy futbollistë me eksperiencë dhe që e njohin në pëllëmbë të dorës kampionatin tonë. Bëhet fjalë për Rrahman Hallaçin dhe Gentian Gjondedën, që pritet ta rrisin akoma më tepër konkurrencën te bardheblutë. “Si Gjondeda ashtu edhe Hallaçi janë bashkuar ditët e fundit me skuadrën tonë në Pukë. Të dy janë lojtarë me eksperiencë dhe do ta thonë fjalën e tyre në kampionat. Presim shumë prej tyre.”

Letonezi: Pas serbit Shinik, me bardheblutë në Pukë është bashkuar edhe një qendërmbrojtës letonez, Arturs Silagails. Paraqitja e tij, edhe pse ka pak ditë që është vënë nën urdhrat e Starovës, ka qenë e mirë, megjithatë “Bobi” thotë se do të testohet edhe disa ditë: “Letonezi Silagails ka disa ditë që është bashkuar me skuadrën tonë. Me Tërbunin luajti titullar. Por ende nuk kemi vendosur nëse do të qëndrojë apo jo. Do të testohet akoma dhe pas disa ditësh, ndoshta nga java e ardhshme, mund ta themi fjalën e fundit edhe për të,” – tha ndër të tjera trajneri i Tiranës, Sulejman Starova.

Andi Lila, goli i vetëm i miqësores

Tirana fitoi me rezultatin e ngushtë 1-0 miqësoren e zhvilluar dje pasdite në stadiumin “Ismail Xhemali” ndaj Tërbunit të Pukës. Golin e bardhebluve e shënoi Andi Lila me kokë, pasi përfitoi edhe nga hutimi i portierit Selimaj. Tirana luajti me këtë 11-she: Nallbani, Lila, Sina, Osmani, Silagails, Lilaj, Ahmataj, Karabeci, Hysa, Pejiç, Malindi. Trajneri Starova aktivizoi edhe Metanin, Hajdarin, Sorrën, Abazajn dhe serbin Shinik. Takimi është gjykuar nga një treshe shkodrane, me kryesor Pajtim Lapin dhe ndihmës të tij S.Zekën dhe D.Salajn. Duhet theksuar se sfida e djeshme është ndjekur nga një numër i madh sportdashësish pukjanë, që kanë qenë të interesuar të ndiqnin ekipin e tyre të zemrës në përgatitjet para kampionatit.

Madje në momente të veçanta të sfidës ata me brohoritjet e tyre i kanë dhënë bukuri takimit. Edhe pse përballë ka pasur një skuadër me emër si Tirana, Tërbuni ka ditur të luajë denjësisht. Në fund të sfidës trajneri Zani ka mbetur deri diku i kënaqur me të tijtë, duke vënë gishtin te forma fizike e skuadrës së tij, ndërsa për homologun e tij Starova kjo ndeshje kishte rëndësi për të parë gjendjen e lojtarëve. Bardheblutë duket se pas Pukës nuk do të zhvillojnë fazë tjetër përgatitore në Maqedoni, edhe pse ishte folur para disa ditësh.

/sportishqiptar/

separator

Ks Shkumbini Peqin is proudly powered by WordPress
Entries (RSS) and Comments (RSS).
Theme by Spanish Translation US.