Posts Tagged ‘vilfor-hysa’

Laçi i rrëmben Tiranës sulmuesin Hysa

Tuesday, August 24th, 2010

Tiranasi Vilfor Hysa do të luajë me kurbinasit që këtë javë ndaj Shkumbinit

Ekipi kurbinas bën blerjen më të rëndësishme të sezonit. Ka qenë pikërisht presidenti i këtij klubi, Pashk Laska, i cili ka kryer goditjen në çastet e fundit të mbylljes së merkatos, duke gjetur akordin me sulmuesin kryeqytetas dhe Vilfor Hysa ka lanë Tiranën për të luajtur në Laç. “Hysa ka qenë në planet tona, por përderisa nuk kisha një akord me të, kisha vendosur të mos deklaroja asgjë.

ktualisht është arritur akordi me sulmuesin dhe është kryer edhe federimi i tij me ekipin e Laçit. Sigurisht, ardhja e tij bën që përfundimisht vija e sulmit të jetë e kompletuar, pas ardhjes edhe të Vangjel Miles. Së bashku me trajnerin Stavri Nica, mendoj se kemi arritur të ndërtojmë një ekip akoma më të fortë se vitin e kaluar dhe jemi të bindur që suksesi nuk do të mungojë këtë sezon.

Debutimi i Hysës mendohet të bëhet që në takimin e Laçit me Shkumbinin, pasi ai ka qenë në stërvitje vazhdimisht me Tiranën dhe, sipas trajnerit, është në kondicionin e duhur fizik për të luajtur. Firmosja e Hysës me ekipin e Laçit mendoj se i ka zgjidhur përfundimisht problemet në repartin e sulmit, që jam i sigurt që do jetë një nga dyshet më të mira të kampionatit së bashku me Milen,” – ka pohuar presidenti Laska.

Mbërritja e Hysës është mirëpritur edhe nga sportdashësit kurbinas, të cilët me të marrë lajmin, kanë ndjekur nga afër ekipin e tyre gjatë stërvitjes së zhvilluar nga ana e Stavri Nicës. Pas analizave mjekësore, Hysa nuk ka vonuar shumë, duke u futur në stërvitje me lojtarët titullarë. “Kurrë nuk e kam vënë në pikëpyetje ngritjen e ekipit, madje edhe pas përjashtimeve të disa futbollistëve për mosimpenjim sa duhet me Laçin.

Por ajo që këtë vit më bën të jem më optimist, është fakti që lojtarët që kanë nënshkruar me ekipin e Laçit janë akoma më të mirë dhe me ta ekipi ynë nuk do të jetë një surprizë e kamionatit shqiptar, siç e quajtën vjet, por një ekip i kompletuar, që do të kërkojë përsëritjen e suksesit, pse jo një ngjitje ndër ekipet më të mira të vendit tonë,” – përfundon presidenti i Laçit, Pashk Laska.

/sportishqiptar/

separator

Lila: Nuk trembemi, fitojmë ne në Elbasan

Sunday, August 22nd, 2010

Sipas shkatërruesit të bardhebluve dhe kombëtares, Andi Lila, Tirana do ta nisë mbarë sezonin

Bardheblutë dje paradite u kanë dhënë dorën e fundit përgatitjeve në prag të sfidës që do të zhvillojnë sot pasdite në “Ruzhdi Bizhuta”. Ndryshe nga sezoni i kaluar, kur Tirana doli pa asnjë trofe, këtë edicion nga ana e klubit dhe presidenca do të synohet që të fitohet titulli kampion, por edhe Kupa e Shqipërisë. Në prag të sfidës me verdheblutë, ne i morëm një prononcim shkatërruesit të ri të bardhebluve, Andi Lila, i cili për “Sportin shqiptar”, u shpreh: “E respektojmë Elbasanin, është një skuadër me tradita dhe më vjen mirë që këtë sezon është rikthyer në kategorinë e më të mirëve, por ne shkojmë atje për fitore. Do të jetë një sfidë e fortë, por mendoj se do t’ia dalim në javën e parë të kampionatit. Kam shumë miq në Elbasan, është e vërtetë që luajmë me një ekip që ka gjithmonë mbështetjen e publikut, por për ne nuk ka rrugë tjetër në këtë sfidë, veçse të marrim tri pikët. Grupi është konsoliduar, pasi trajneri Starova ka punuar shumë me ne lojtarët. Tashmë nuk na ngelet gjë tjetër veçse të derdhim gjithë arsenalin e forcave tona në përballjen e parë të sezonit. Jemi një skuadër ku është gërshetuar eksperienca me elementin e ri dhe kjo rrugë që është ndjekur nga drejtuesit jam i bindur se do t’i japë frytet e veta,” pohoi kavajasi Andi Lila. Me rikthimin e Plakut, sulmi i skuadrës së Starovës është konsoliduar së tepërmi.

Sipas Andi Lilës, i cili ka gjasa që sot të mbajë edhe shiritin e kapitenit, rikthimi i Sebino Plakut e bën më të frikshëm repartin ofensiv: “Besoj se Tirana, pavarësisht se ka pasur shumë largime, ka mjaft lojtarë cilësorë në përbërje, duke filluar nga porta e deri në sulm. Kemi një mbrojtje me dy shtylla të forta, si Sina dhe Osmani, një mesfushë të rinuar me të rinj të talentuar, si Karabeci, Lilaj, Metani, por shpresoj që edhe Hysa të mbetet në skuadër, sepse është një lojtar që na bën shumë punë. Por edhe stoli nuk është keq. Rikthimi i Sebino Plakut e ka bërë më të fortë skuadrën, është një nga sulmuesit më të mirë të kampionatit dhe së bashku me Pejiçin mund t’i shënojnë çdo skuadre të superligës. Që të dy e njohin shumë mirë lojën e njëri tjterit, pasi kanë luajtur në Europë, por kanë mbajtur peshën e sulmit të dy së bashku edhe te Dinamo para pak sezonesh.” Në fund të fjalës së tij, Andi Lila uron për një kampionat më të bukur, ndryshe nga ai i sezonit të kaluar, ku të mbizotërojë “fair play” dhe lufta sportive.

“Po shoh se nga ana e FSHF së të gjitha stadiumet po rikonstruktohen për të rritur cilësinë e futbollit. Zhvillimi i ndeshjeve me drita mendoj se do të jetë efikas, pasi do të afrojë më shumë sportdashës në shkallët e stadiumit. Si një nga lojtarët titullarë të skuadrës së Tiranës, duke qenë edhe kontigjent i ekipit përfaqësues, uroj sa më shumë futboll të pastër dhe kjo lojë të qëndrojë larg dhunës dhe gjesteve antisportive, të jetë një kampionat i bukur dhe jo si ai i vitit të kaluar, që u përfol shumë nga të gjithë faktorët,” e përfundoi prononcimin e tij Andi Lila.

Vilfor Hysa i pafederuar, irritohet sulmuesi

Te Tirana vazhdon ende telenovela “Hysa”. Duket e pabesueshme, por në seancën e fundit stërvitore, që është zhvilluar dje paradite në “Skënder Halili”, mesfushori Vilfor Hysa, i cili gjatë javës ishte llogaritur pjesë e 11 shes, ka mbetur jashtë saj. Kjo duket se ka irrituar lojtarin, i cili me sa duket do të ketë një tjetër takim me drejtuesit e bardhebluve për të zgjidhur një herë e mirë të ardhmen. Mësohet se Hysa ka pasur sërish kontakte nga drejtuesit e kuqezinjve të Flamurtarit, edhe pse dëshira e tij është që të luajë me bardheblutë.

Mospërfshirja e tij në formacion ka të bëjë me faktin tjetër se ai nuk është federuar nga ana e shefit të klubit Rauf Dimraj, ndryshe nga një pjesë tjetër e lojtarëve, që janë gati për të luajtur sot ndaj verdhebluve. Ja cila do të jetë 11 shja me të cilën bardheblutë do të luajnë sot ndaj verdhebluve. Nallbani në portë, në mbrojtje Sina dhe Hallaçi nga krahët, në qendër Dushku dhe Osmani, në mesfushë Malindi, Lilaj, Lila, Karabeci, në sulm dyshja Plaku Pejiç.

Silagails dhe Babaj në pritje të kartonëve

Dy nga blerjet e verës te bardheblutë, mbrojtësi letonez Artur Silagails dhe mesfushori Shpëtim Babaj, janë në pritje të kartonëve nga klubet ku janë aktivizuar më parë, për të qenë të gatshëm për sfidën e parë të sezonit. Babaj dhe Silagails kanë mbyllur çdo gjë për sa u përket anës financiare për nënshkrimin e kontratave dhe tashmë konsiderohen bardheblu. Silagails sezonin e kaluar është aktivizuar te skuadra e Krivbasit. Edhe Babaj, pas largimit nga Gramozi, nënshkroi një kontratë në Ukrainë me ekipin Sivaspolis, por u rikthye.

“Bobi”, rëndësi goditjeve standarde

Dje paradite, trajneri i bardhebluve ka punuar më shumë me 18 shen e lojtarëve që do të jenë të gatshëm për sfidën që do të zhvillohet sot pasdite. Seanca e djeshme ka qenë ndryshe nga të tjerat dhe ka zgjatur afro 1 orë e 30 minuta. Starova, krahas ushtrimeve të tjera, u ka kushtuar rëndësi të veçantë goditjeve standarde, por edhe këndoreve, duke vënë në provë sulmuesit dhe mesfushorët e krahut.

Para nisjes ndjekin Dinamo Flamurtari

Pasi kanë drekuar në shtëpitë e tyre, dje pasdite i tërë kontigjenti i skuadrës së Tiranës ka qenë i pranishëm në sfidën Dinamo Flamurtari, që është zhvilluar në stadiumin “Qemal Stafa”. Këto dy skuadra do të jenë edhe rivalet serioze të bardhebluve këtë sezon në luftën për titullin kampion, por edhe për Kupën e Shqipërisë.

/sportishqiptar/

separator

Hysa: Dimraj ka hallin e miqve të tij

Saturday, August 21st, 2010

Sipas mesfushorit Vilfor Hysa, shefi i klubit po mundohet që ta largojë nga Tirana

Mesfushori Vilfor Hysa i quan të pabaza akuzat e shefit të klubit, Rauf Dimraj. Dje, Vilfor Hysa nuk është përmbajtur dot dhe ka shpërthyer kundër Dimrajt: “Nuk e kuptoj se çka shefi i klubit me mua. Të gjithë i dinë aftësitë e mia, kontributin tim te Tirana, por personalitetin tim nuk mund ta nëpërkëmbë asnjeri, aq më tepër Dimraj, i cili duhet të më respektojë, sepse kam luajtur pa lekë deri më tani për Tiranën. Ai jo më kot hedh baltë ndaj meje.

Nuk më do në skuadër sepse i prish planet dhe u zë vendin miqve të tij, që e dinë të gjithë se kush janë këtu. Unë jam djalë i ri, e dua Tiranën dhe prandaj u riktheva këtu. Sepse është shtëpia ime dhe që i vogël kam pasur dëshirë që të kontriboj për fanellën bardheblu. Të gjithë këtu më duan, sepse unë jap gjithmonë maksimumin, madje edhe tifozët në ndeshjen me Utrehtin më kanë përkrahur dhe për këtë u jam shumë mirënjohës,”- pohoi Vilfor Hysa.

Në fund të fjalës së tij, Vilfor Hysa lëshoi edhe “bombën”: “Kam folur me presidentin Halili dhe ai më ka shprehur mbështetjen e tij, por në qoftë se këtu nuk më duan, do të largohem drejt Flamurtarit. Vlonjatët po më luten, edhe pse dëshira ime është që të kontribuoj për Tiranën jo vetëm për këtë sezon, por për shumë vite të tjera. Sepse në Shqipëri bardheblutë nuk i ndërroj me asnjë skuadër tjetër,” – pohoi Vilfor Hysa.

/sportishqiptar/

separator

Ks Shkumbini Peqin is proudly powered by WordPress
Entries (RSS) and Comments (RSS).
Theme by Spanish Translation US.